Į pradžią Struktūra
Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centras Informacija, registracija:
(8-342)53463, (8-342)60111
Vaikų registracija:
(8-342)51328
Darbo laikas:
7.00-19.00


Mūsų adresas

Vilkaviškis,P. Jašinsko g. 2
Tel. (8 342) 51 810
Faks. (8 342) 53 387

El.paštas: pspc@vilkaviskis.lt

Įstaigos kodas 185332788


Gyd.Mozūraičio straipsnis

2013 12 17

Kitoks požiūris į priklausomybę alkoholiui

 

Europoje alkoholį vartoja daugiau nei 90 procentų suaugusiųjų. Lietuvoje beveik trečdalis vyrų ir dešimtadalis moterų vartoja žalingą alkoholio kiekį, o 10 – 15 procentų suaugusiųjų tampa priklausomi nuo alkoholio.

Dažnai piktnaudžiavimas alkoholiu yra  gilesnių problemų pasekmė. Piktnaudžiavimas – tai neadaptatyvus (neprisitaikantis, žalingas sveikatai) alkoholio vartojimo būdas, jis apima visas socialines klases, nepriklausomai nuo pajamų. Tik tai labiau pastebima, kai žmogus gyvena asocialiai.

Šį kartą apie alkoholį pakalbėsiu psichoterapiniu požiūriu ir neminėsiu tradicinio medikamentinio gydymo. Priklausomas nuo alkoholio žmogus turi sunkumų ir nekontroliuoja šios medžiagos vartojimo. Žmogui atrodo, kad jis gali problemą kontroliuoti, tačiau tai nepaklūsta jo valiai. Sakoma, kad mesti vartoti alkoholį nėra taip sunku, bet sunkiau vėl nepradėti jo vartoti. Mano praktikoje buvo pacientas, kuris metė gerti apie dešimtį kartų, bet kaskart  neatsispirdavo pagundai ir iš naujo pradėdavo.

Dėl ko žmonės paslysta ir pradeda piktnaudžiauti alkoholiu? Pagrindiniai trys faktoriai, turintys įtakos atsirasti priklausomybei - neigiamos nuotaikos, socialinis spaudimas bei tarpasmeniniai konfliktai.

Priklausomybė alkoholiui dažnai būna susijusi su nuotaikos reguliavimu. Kai kurie pacientai pradeda naudoti alkoholį jausdami pyktį, nuobodulį, norėdami atsipalaiduoti ar sukelti sau teigiamus pojūčius.

Taip pat nemažą įtaką daro socialinis spaudimas. Piktnaudžiaujantys alkoholiu žmonės paprastai spaudžia  vartoti alkoholį ir  savo draugus.

Nemažai lemia ir tarpasmeniniai konfliktai. Iš tiesų, nėra  tiek svarbu, dėl ko kilo pats konfliktas. Daug svarbiau, dėl ko jis tęsiasi. Jei žmonės vieni kitus „bombarduoja“,  sudėtinga gyventi taikiai.

Psichoterapiniame procese svarbu sukurti tokias strategijas, kurios padėtų nevartoti alkoholio. Vienas iš būdų  - sukurti efektyvius įgūdžius, kurie padėtų  spręsti alkoholio problemą, kad žmogus visuomet jaustų, kaip jam elgtis.

Tie žmonės, kurie netiki, kad gali įveikti alkoholio vartojimo problemą, atkrenta greičiau. Psichoterapeuto, psichologo uždavinys būtų  stiprinti žmogaus pasitikėjimą savo jėgomis, diegti įgūdžius, padedančius susidoroti su problema, išmokyti juos pritaikyti.

Gydymo eigoje pacientui išaiškinamas ryšys tarp minčių, savijautos ir elgesio. Paprastai tariant, jei žmogų kamuoja liūdnos mintys, subjūra nuotaika, griebiamasi alkoholio, o tada keičiasi savijauta ir elgesys. Piktnaudžiaujantiems alkoholiu žmonėms aktyvuojasi įsitikinimai: "Viskas bus daug smagiau, jei aš ko nors išgersiu“, „Gėrimas mane atpalaiduoja, padeda atsikratyti nemalonios įtampos“, „Aš nusipelniau išgerti“, „Jei išgersiu, man bus lengviau bendrauti su žmonėmis“, „Vienas pavartojimas nieko nepakeis“, „Niekas vis tiek nepasikeis“, „Aš esu bevertis", „Jei negersiu, tapsiu irzlus“. Iš tiesų, kuo daugiau ir kuo ilgiau žmogus geria, tuo tampa dirglesnis, irzlesnis. Nors jis pats įsitikinęs priešingai - kad alkoholis mažina irzlumą.

Psichoterapeutas padeda pacientui įsitikinimus vertinti realiai ir juos keisti. Priklausomam žmogui yra svarbu atpažinti rizikingas situacijas, jas valdyti ir jų vengti. Turint priklausomybę alkoholiui svarbu namuose nelaikyti alkoholinių gėrimų, nedirbti tokiame darbe, kur naudojamas alkoholis (pvz., kavinėje). Net ir vienas stikliukas gali būti atkryčio pradžia.

Priklausomas žmogus sėkme gali laikyti net ir tai, kad šiandien savo planą išgerti atidėjo rytdienai ar tolesniam laikui. Mat patį potraukį galima sulyginti su banga, kuri užeina ir praeina, ir bet koks atidėjimas parodo, kad žmogus pajėgus susilaikyti.

Priklausomas nuo alkoholio žmogus mažą pergalę pasiekia tuomet, kai sumažina alkoholio vartojimą, o didžioji pergalė  - visiška abstinencija. Todėl svarbiausia - nepasiduoti, kad ir kaip bebūtų sunku.

 

Audrius MOZŪRAITIS

Gydytojas psichiatras – priklausomybės ligų specialistas

 

EUROPOS SĄJUNGA
EUROPOS REGIONINĖS PLĖTROS FONDAS
VEIKLŪS KAIMYNAI
PSICHIATRINIŲ BEI REABILITACINIŲ PASLAUGŲ
GERINIMAS LIETUVOS IR LENKIJOS
PASIENIO REGIONE
© 2016 “Vilkaviskio pirminės sveikatos priežiūros centras”. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Sprendimas:Infoluitai