Į pradžią Struktūra
Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centras Informacija, registracija:
(8-342)53463, (8-342)60111
Vaikų registracija:
(8-342)51328
Darbo laikas:
7.00-19.00
8.00-13.00

Mūsų adresas

Vilkaviškis,P. Jašinsko g. 2
Tel. (8 342) 51 810
Faks. (8 342) 53 387

El.paštas: pspc@vilkaviskis.lt


Informacija pacientams apie koronavirusą

2020 02 11

Ar medicininės kaukės gali apsaugoti nuo naujo koronaviruso 2019-nCoV?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos  rekomendacijomis, pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (2019-nCoV) infekcijos, prevencijos priemonė viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, tinkamu kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.

Medicininių kaukių dėvėjimas, kai nėra indikacijų, sukelia klaidingą saugumo jausmą, kuomet gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės, tokios kaip rankų higiena. Be to, netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Jei medicininės kaukės yra dėvimos, ULAC medikai pataria, kaip tinkamai jas naudoti:

·         Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį ir surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų;

·         Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;

·         Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raštelius;

·         Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;

·         Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna;

·         Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite;

·         Panaudotas vienkartines kaukes po kiekvieno naudojimo išmeskite;

·         Niekada nenaudokite medžiaginių (medvilnės ar marlės) kaukių.

 

Kad sumažinti užsikrėtimo riziką per orą su lašeliais plintančiais virusais, ULAC medikai primena:

·         Dažnai plauti rankas, naudoti alkoholinį rankų antiseptiką, kuomet rankos yra akivaizdžiai švarios arba plauti rankas muilu ir vandeniu, kuomet yra nešvarios;

·         Laikytis mažiausiai 1 m atstumu nuo sergančio asmens;

·         Vengti masinių žmonių susibūrimo vietų;

·         Dėvėti medicininę kaukę, esant toje pačioje patalpoje su sergančiu asmeniu;

·         Panaudotas kaukes, servetėles ir kitas medžiagas išmesti ir nedelsiant nusiplauti rankas;

·         Dažnai vėdinti patalpas, atidarant langus ir duris.


Remiantis šiuo metu turimais duomenimis, naujojo koronaviruso (2019-nCoV) perdavimo kelias: žmogus – žmogui yra per orą su lašeliais arba kontaktinis.

Didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu yra asmenims, vykstantiems šiuo metu į Kiniją, ar bendravusiems su asmenimis, kuriems patvirtinta 2019-nCoV sukelta liga. Užsikrėtimo rizika padidėja, jei bendraujama su sergančiu asmeniu arčiau nei vieno metro atstumu.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, informuoja, kad iki š. m. vasario 5d. pasaulyje patvirtinti 24 530 naujo koronaviruso (2019-nCoV) infekcijos atvejai, iš jų - 24 329 Kinijoje.
 
Daugiau informacijos čia.

 

D.U. K. apie naują koronavirusą (2019-nCoV)

Kas yra koronavirusai?
Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.
 
Kas yra naujasis koronavirusas?
Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.
 
Kokia koronavirsų kilmė?
Koronavirusai cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau kai kurie iš jų gali infekuoti ir žmones. Įvairūs gyvūnai gali būti koronavirusų infekcijos rezervuarais, pvz., ARRS-CoV infekcijos rezervuaras vienkupriai kupranugariai, SŪRS-CoV – civetos.
2019-nCoV infekcijos rezervuaras dar nėra nustatytas.
 
Ar 2019-nCoV panašus į SŪRS ir gripo virusus?
2019-nCoV yra genetiškai artimai susijęs su SŪRS-CoV. Abu šie virusai priklauso tai pačiai virusų šeimai.
SŪRS protrūkis kilo 2002 m. pabaigoje Kinijoje. Protrūkio metu užregistruota daugiau nei 8000 ligos atvejų 33 šalyse. 1 iš 10 susirgusiųjų SŪRS tuo metu mirė.
Nors 2019-nCoV ir gripo virusai plinta nuo žmogaus žmogui ir sukelia panašius simptomus, abu jie yra labai skirtingi. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) skaičiavimais, kiekvienais metais iki 40 tūkst. žmonių ES/EEE miršta dėl su gripu susijusių priežasčių.
 
Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusais?
Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad 2019-nCoV gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Panašu, kad virusas gali būti perduodamas per kvėpavimo takų lašelius, kai asmuo kosėja, čiaudi. Yra įtarimų, kad kai kurie asmenys gali 2019-nCoV išskirti nesant ligos simptomų ar prieš ligos simptomų išsivystymą.  
Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.
 
Kokia 2019-nCoV infekcijos inkubacinio periodo trukmė?
Inkubacinis periodas yra laikotarpis nuo užsikrėtimo virusu pradžios iki ligos simptomų išsivystymo. Dabartiniais duomenimis, 2019-nCoV infekcijos inkubacinio periodo trukmė  1–12,5 d. (vidutiniškai 5–6 d.). Vadovaujantis kitų koronavirusinių infekcijų (SŪRS, ARRS) informacija, tikėtina, kad 2019-nCoV inkubacinio periodo trukmė  gali būti iki 14 d.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?
Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą: karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį. 2019-nCoV infekcijos klinikiniai požymiai varijuoja nuo besimptomės ligos formos iki labai sunkios pneumonijos, kuriai būdingas ūmus respiracinis distreso sindromas, septinis šokas ir daugybinis organų nepakankamumas, galintis baigtis mirtimi.  
 
Kam dažniau išsivysto sunkios ligos formos?
Labiausiai pažeidžiami yra vyresnio amžiaus asmenys bei asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos ir kt.).
 
Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?
Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.
 
Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.
Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?
Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.
 
Ar medicininės kaukės apsaugo nuo užsikrėtimo?
Vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, medicininės kaukės dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso, prevencijos priemonių. Tačiau vien kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti derinama su kitomis prevencijos priemonėmis, tokiomis kaip rankų higiena, kosėjimo-čiaudėjimo etiketu, mažiausiai 1 m. atstumo išlaikymu tarp savęs ir kito žmogaus.
PSO pasisako už racionalų medicininių kaukių naudojimąTai reiškia, kad kaukes reikia naudoti tik tuo atveju, jei pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai (kosulys ar čiaudulys), jei įtariate lengvą 2019-nCoV infekciją arba slaugote asmenį, kuriam įtariama 2019-nCoV infekcija.
 
Kaip ilgai 2019-nCoV  išsilaiko ant aplinkos paviršių?
Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kiek ilgai virusas išgyvena ant paviršių. Pirminiais duomenimis, virusas gali išgyventi iki kelių valandų.
 
Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?
Siuntiniai yra saugūs. Koronavirusai ilgai neišsilaiko ant aplinkos daiktų, tokių kaip laiškai ar siuntiniai. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.
 
Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?
Remiantis šiuo metu turima informacija Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.
Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.
 
Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) gali patekti į Lietuvą?
Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. ELPKC pateikto rizikos vertinimo duomenimis, 2019-nCoV įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika svyruoja nuo vidutinės iki didelės. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Šių metų vasario 5 d. duomenimis, yra registruoti 26 2019-nCoV atvejai Europoje.
 
 
Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai?
Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

 

 

EUROPOS SĄJUNGA
EUROPOS REGIONINĖS PLĖTROS FONDAS
VEIKLŪS KAIMYNAI
PSICHIATRINIŲ BEI REABILITACINIŲ PASLAUGŲ
GERINIMAS LIETUVOS IR LENKIJOS
PASIENIO REGIONE
© 2016 “Vilkaviskio pirminės sveikatos priežiūros centras”. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Sprendimas:Infoluitai