Į pradžią Struktūra
Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centras Informacija, registracija:
(8-342)53463, (8-342)60111
Vaikų registracija:
(8-342)51328
Darbo laikas:
7.00-19.00


Mūsų adresas

Vilkaviškis,P. Jašinsko g. 2
Tel. (8 342) 51 810
Faks. (8 342) 53 387

El.paštas: pspc@vilkaviskis.lt

Įstaigos kodas 185332788


Kviečiame atlikti tyrimus

2013 04 11

Laboratorinių  tyrimų  ypatumai

 

                 Laboratoriniai rodikliai (analitės) iš esmės skiriasi nuo kitos medicininės informacijos, kurią apie ligą siekia sužinoti gydytojas. Daugelio instrumentinių (echoskopijos, EKG, rentgeno tyrimo, endoskopijos) išvados paprastai patenka pas gydantį gydytoją jau aprašyti ir interpretuoti, tačiau laboratoriniai rodikliai visada turi būti interpretuojami tyrimą paskyrusio gydytojo. Jis ne tik pats turi nuspręsti, kuriuos iš laboratorinių tyrimų tikslinga atlikti konkrečiu atveju, jo kompetencijoje yra sprendimų, interpretacijos ir tolesnio gydymo plano sudarymas. Dažnai vieno laboratorinio rodiklio rezultatas paskatina atlikti kitus tyrimus. Todėl atliekama vis daugiau įvairių laboratorinių tyrimų, nes tai yra daug jautresnis sveikatos būklės rodiklis nei anamnezės duomenys.

                      Kai kada remiantis pačiais menkiausiais laboratorinių tyrimų rezultatų pokyčiais, sprendžiami labai svarbūs dalykai (pvz., patvirtinama diagnozė, keičiama vaistų dozė, numatoma prognozė ir kt.), todėl svarbu, kad kiekviename etape būtų užtikrinta laboratorinių tyrimų kokybė (jų patikimumas). Visą procesą nuo gydytojo paskyrimo atlikti tyrimus iki tyrimų rezultatų gydytojui įteikimo galima vadinti laboratorinių tyrimų rezultatų „apsisukimo“ laiku. Didžiausią jo dalį užima preanalizės periodas- 58%. Analizės periodas užima 25% ir poanalizės – 17% laiko.

   Preanalizės periode kokybės užtikrinimui reikia atsižvelgti į visų grandžių – paciento, gydytojo ir laboratorijos – interesus.

 

                                     

 

                      Preanalizės periodu laboratorinių tyrimų rezultatams įtakos turi objektyvūs ir subjektyvūs faktoriai. Objektyvūs – tai neišvengiami faktoriai: amžius, rasė, lytis, nėštumas, menstruacijų ciklas ir kt. Subjektyvūs – tai mityba, kofeinas, alkoholis, rūkymas, psichologinis stresas, medicinos procedūros, medikamentų poveikis, narkotikų poveikis, paros laiko įtaka.

 

Amžius

 

                      Amžius turi įtakos pacientų kraujyje, šlapime ir kituose biologiniuose skysčiuose esančių medžiagų koncentracijai. Tai nustatyta tiriant sveikų pacientų bandinius įvairiais gyvenimo etapais. Pavyzdžiui, naujagimių kraujyje yra gerokai daugiau eritrocitų negu suaugusiųjų, naujagimių arterinis kraujas yra daugiau prisotintas deguonies, o tai sukelia eritrocitų irimą ir laikiną hemoglobino koncentracijos didėjimą.

                      Cholesterolio ir jo frakcijų koncentracijos pokyčiai yra tipiška ir geriausiai žinoma senėjimo proceso išraiška.

 

Rasė

 

                      Lietuvoje rasė kol kas nėra problema interpretuojant laboratorinių tyrimų rezultatus, tačiau ateityje tai gali būti neišvengiama.

 

Lytis

 

                      Gerai žinomi nuo lyties priklausantys laboratorinių tyrimų rezultatų skirtumai. Veikiant specifiniams lytiniams hormonams, normali daugelio medžiagų koncentracija vyrų ir moterų kraujyje yra skirtinga.

 

Nėštumas

 

                      Esant normaliam nėštumui padidėja moters organizmo plazmos tūris. Vien dėl šio plazmos tūrio padidėjimo pakinta daugelio medžiagų koncentracija. Gali padidėti cholesterolio, trigliceridų, kortizolio kiekiai, pakinta osmoliališkumas, baltymų elektroforezės spektras, galima leukociturija.

     

Bendros žinios apie laboratorinius tyrimus

 

 

                      Apie žmogaus organizmo daugelio organų veiklą, tuo pačiu ir jo sveikatą galima spręsti iš atliktų kraujo, šlapimo, išmatų, skreplių, ar kitų laboratorinių tyrimų duomenų. Gydytojas šiuos duomenis lygina su tam tikromis tyrimų normomis, gautomis tiriant sveikus žmones. Daugelio rodiklių normų ribos nėra griežtos ir gali svyruoti dėl įvairių priežasčių, todėl priklauso nuo tyrimų metodų, naudojamų skirtingose laboratorijose. Laboratorinių tyrimų rezultatų įvairumas priklauso nuo preanalizinių veiksnių. Pvz. ligonio padėties ir būklės (gulima ar sėdima, pavalgęs ar badavęs), paros meto, amžiaus, lyties, klimato, maisto, vartojamų vaistų poveikio ir kt. Kiekvienas paskirtas tyrimas turi duoti atsakymą į gydytojo keliamus klausimus apie ligonio sveikatą. VŠĮ Vilkaviškio PSPC klinikinės diagnostikos laboratorijos personalą sudaro laboratorijos vedėja, medicinos biologės, klinikos laborantės, kurioms būtinos pagrindinės klinikinių tyrimų žinios, šių tyrimų atlikimo ir interpretavimo įgūdžiai. Todėl laboratorijos užduotis yra nuolat vertinti ar naudojamas tyrimo metodas yra reikiamo tikslumo, ar patikimas. Todėl vykdoma vidinė kokybės kontrolė bei išorinė kokybės kontrolė. Laboratorija savo gautus rezultatus lygina su Suomijos bei Didžiosios Britanijos laboratorijose gautais rezultatais.

                     

                      Visus, norinčius išsitirti savo sveikatą, 2013.04.13d. kviečiame atvykti į Vilkaviškio PSPC klinikinę laboratoriją 8-13 val. bus atliekami nemokami tyrimai (prisirašiusiems prie PSPC): Kalcio kiekis kraujyje ir slapto kraujavimo išmatose (FOB) tyrimas. Taip pat bus atliekami ir mokami tyrimai: bendras kraujo tyrimas, gliukozės kiekis kraujyje, CRB, HbA1C, EN6, kepenų fermentų tyrimai, skydliaukės hormonų tyrimai. Kviečiame atvykti išsitirti.

 

 

Stefanija Kardauskienė

Vilkaviškio PSPC

Klinikinės diagnostikos laboratorijos vedėja,

medicinos biologė

   

 

EUROPOS SĄJUNGA
EUROPOS REGIONINĖS PLĖTROS FONDAS
VEIKLŪS KAIMYNAI
PSICHIATRINIŲ BEI REABILITACINIŲ PASLAUGŲ
GERINIMAS LIETUVOS IR LENKIJOS
PASIENIO REGIONE
© 2016 “Vilkaviskio pirminės sveikatos priežiūros centras”. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Sprendimas:Infoluitai